Šogad ievācu arī ziepjusakni. Kaut kad sen atpakaļ biju jau vākusi šo augu, bet tad neatradās ne īsti pielietojums, ne īsti informācijas, un tā arī palika neizpētīta.
Šogad pagadījās to ievākt atkal, un nu provēšu kā ir.
Ārstniecības ziepjusakne.
Ziepjusaknes lieto, lai ārstētu ieilgušu bronhītu un hroniskas iesnas. Uzlabo sejas krāsu. Vasarā, kad augs zied, var izspiest tā sulu, un mazgāt ar to seju.
Ziepjusakne novērš arī vielmaiņas traucējumus.
Vēnu sacietējumu gadījumā jādzer ziepjusaknes tēja vai svaiga sula, kas atšķaidīta ar ūdeni. Var lietot arī kompresēm.
Sulu pagatavo no visa auga vai arī no saknēm. To dara agri pavasarī vai vēlu rudenī. Ziemā tējai vislabāk der kaltētas ziepjusakņu saknes.Visu ziedošo augu vāc ziedēšanas laikā – jūlijā un augustā, lapas – pirms ziedēšanas, bet sakni – agri pavasarī vai vēlu rudenī.
Lietošana.Liek 2 tējk. sagrieztu sakņu uz glāzi vāroša ūdens, tad vāra vēl 5min., atstāj, lai ievelkas. Dzer 2-3 glāzes dienā. Svaigu sulu, atšķaidītu ar ūdeni vai ar minerālūdeni, dzer pa 3-4 tējkarotēm dienā.
Brīdinājums.
Ilgstoša ziepjusakņu lietošana ir kaitīga veselībai.
Drogu uzglabāšanas ilgums.
Saknēm - 4 gadi, lakstiem - 1 gads.
Avots.
Grāmata - J.APlaudis "Veselības zālītes", Izdevējs "Jumava", 2010.g.
http://dababriva.lv/lv/augu_apraksti/91/arstniecibas_ziepjusakne_saponaria_officinalis%29_ziepenes/85
Visur pārsvarā minēts, ka lieto sakni, bet piemin, ka var arī lietot visu augu. Tad nu esmu ielasījusi drusku ziedošos lakstus, un provēšu šo drogu pie vielmaiņas problēmām tējās. Varbūt pat kompleksajās. Ja būs izdevība, mēģināšu arī rudenī pie saknēm tikt.
Re, kā, uzzināju, ka šīs puķītes sauc par ziepjusaknēm! Paldies.
AtbildētDzēstjā, kā mana mamma saka - vecās labās omītes puķes :D visos dārzos gandrīz zied, bet nosaukumu pat viņa nezināja :)
AtbildētDzēst